Дурант го преводеше Голден Стејт во победата против Оклахома | Сител Телевизија
Кошарка
19. January 2017 - 10:37

Дурант го преводеше Голден Стејт во победата против Оклахома

 
Сан Франциско, 19 јануари 2016 (МИА) – Кевин Дурант ја предводеше екипата на Голден Стејт во победата против својот поранешен тим Оклахома во синоќешното дерби од натпреварите одиграни во НБА лигата. 
 
„Воините“ пред својата публика славеа убедлива спобеда со 121:100, а Дурент средбата ја заврши со 40 постигнати поени, најмногу сезонава. Стеф Кари придодаде 24, додека Клеј Томпсон 14 поени за победничката екипа.
 
На тимот на Оклахома не и помогна ниту 21-от трипл-дабл на Рсел Вестбрук, кој оствари учинок од 27 поени, 15 скока и 13 асистенции.
 
На останатите натпревари одиграни ноќеска во НБА лигата, беа постигнати овие резултати:
Шарлот - Портланд 107:85, 
Филаделфија - Торонто 94:89, 
Вашингтон - Мемфис 104:101, 
Бостон - Њујорк 106:117, 
Детроит - Атланта 118:95, 
Хјустон - Милвоки 111:92, 
Њу Орлеанс - Орландо 118:98 и 
Сакраменто - Индијана 100:106.