Македонија
15. November 2015 - 12:45

Драма во Пробиштип: Тројца избодени по соседска кавга

Вчера во 21,20 часот во с.Гајранци-пробиштипско Р.К. (59) забележал дека била срушена неговата ограда од дворот, по што претпоставил дека сторители се неговите соседи браќата Д.М.(42) и М.М.(1961) по што зел секирче и го скршил ветробранското стакло од паркирано возило „Застава 125“ сопственост на М.М. а потоа заминал.

Веднаш потоа Д.М. и М.М. влегле во дворот на Р.К. и физички го нападнале. Истиот изреволтиран зел нож со помало сечиво и на ул.„9-ти Мај“ им нанел повреди во пределот на стомакот на двајцата браќа.

Повредените со возило на Брза помош биле пренесени во Клиничка болница-Штип каде им биле константирани телесни повреди и истите биле задржани на понатамошно лекување.

Р.К. бил приведен во Полициска станица-Пробиштип, а потоа поради здобиените повреди од извршениот физички напад со возило на Брза помош бил пренесен во Клиничка болница-Штип.

Увид извршила увидна екипа од Полициска станица Пробиштип и по целосно расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.