Живот
29. November 2016 - 20:50

Драма по прежвеаната несреќа за еден фудбалерите: Вака лекарите му го спасиле животот

Еден од тројцата преживеани фудбалери на Чапокоенсе од авионската несреќа во Колумбија итно бил опериран. Се работи за 24 годишниот резервен голман Џексон Фолман на кого лекарите за морале да му ги ампутираат двете нозе за да преживее.
 
Финалето меѓу колумбијскиот Атлетико Насионал и Чапокоенсе е откажано по падот на авионот со експедиција на бразилскиот клуб, објави Јужноамериканската конфедерација.
 
 
Авион со 81 лица, во кој се наоѓале фудбалерите на Чапокоенсе се урна во централна Колумбија, а до објавено е дека шест лица го преживеале падот.