Балкан
16. November 2015 - 20:35

Доживотен затвор за убиецот на двајца Чеси во Албанија

Албанскиот суд денеска го осуди на доживотен затвор 20-годишниот Сокол Мјацај за убиство на двајца чешки туристи, што го изврши летово, јавија чешките медиуми, повикувајќи се на информации од чешката амбасадорка во Тирана, Бронислава Томашова.

Како што јави дописникот на МИА од Прага, обвинетиот ја признал вината за време на судскиот процес, но тврдел дека имал намера само да ги ограби 27-годишниот М.С и 36-годишната А.К во јули кога откако ги принудил да го земат со нив и се обидел да им го одземе автомобилот. 
Наводно, најпрво од страв да не му го земе оружјето го убил мажот, а подоцна од случаен истрел загинала и жената.

Адвокатот на обвинетиот во завршните зборови го обвини судот за пристрасност и за употреба на двојни стандарди, кога на клиентот не му била скратена казната, откако го признал делото и не му било дозволено психолошко испитување.

Судот во Скадар на Мјацај му додели две казни. Првата од десет години затвор за илегално држење на оружје и доживотен затвор за разбојништво со смртни последици.