Loading Video...
Фудбал
15. October 2021 - 11:04

Доминација на домаќините во јужно-американските квалификации за СП во Катар 20202

На петте натпревари од 12.коло на јужно-американските квалификации за СП во Катар, домаќините забележаа дури четири победи.
 
Единствениот меч без голови го одиграа Колумбија и Чиле. 
 
Аргентина со голот на Лаутаро Мартинез во 43-тата минута славеше минимална победа над Перу со 1-0, во мечот во кој гостите односно Јотун во 65-минута не успеаја да искористат пенал за да се спасат од пораз. 
 
Убедливи победи забелеќаа Бразил, Боливија и Чиле. 
 
„Кариоките“ славеа со 4-1 во дуелот со Уругвај, а Боливија со 4-0 го победи Парагвај, додека Боливија со 3-0 беше подобра од Венецуела.
 
ТАБЕЛА
1 Бразил 31 бодови (-1 натпревар помалку)
2 Аргентина 25 (-1)
3 Еквадор 17
4 Колумбија 16
5 Уругвај 16
6 Чиле 13
7 Боливија 12
8 Парагвај 12
9 Перу 11
10 Венецуела 7
 
Потсетување дека првопласираните четири селекции ќе обезбедат пласман на СП во Катар догодина, додека пето рангираната ќе игра бараж