Loading Video...
Спорт плус
31. July 2021 - 19:19

Доминација на атлетичарките од Јамајка во сприното на 100 м

Комплетна доминација на Јамајка во најбрзата дисциплина 100 метри во која сите три медали ги освоија атлчетичаркикте од оваа земја. 
 
Најбрза беше Елејн Томпсон кој истрча 10 секунди и 61 стотинки поставувајќи олимписки рекорд, а воедно и втор резултат на сите времиња односно само 12.стотики послабо од светскиот рекорд на Американката Флоренс Грифит-Џуниор, кој датира уште од 1988 година.
 
Томпсон воедно ја одбрани олимписката круна освоена од Рио пре пет години, и тоа пред сонародничките Шели Ен Фрејжер-Прајс, и Шерика Џексон кои ги освоија среброто и бронзата. 
 
Сензационален триумф приреди полскиот мешан тим во трката 4х400 метри. Пољаците во време на нов Олимиски рекорд 3:09.87 го освоија златото пред штафетите на Доминиканската Република и фароризираните Американци кои мораа да се задоволат со бронза.