Свет
6. February 2019 - 18:25

Додека САД и Русија се расправаат тие вежбаат: Нуклераната сила успешно изврши вежба на напад кој траеше цели 11 часа

Додека Русите и Американците „војуваат“ преку медиумите поради повлекувањето на Договорот околу балистичките проектили, Француската воена армија вежбала на своите нуклеани можности. 
 
Имено, воздухопловните сили на Франција пред два дена успешно беше извршен симуларниот напад со нуклеарно оружје. 
 
Станува збор за вежба која повеќенаменскиот борбен авион Даса Рафал изврши операција во траење од цели 11 часа, за време кое авионот ја проби симуларната непријателска противвоздушна одбрана и потоа испука АСМП-А проектил на метата. 
 
- Нашите воздушни сили константно ја одржуваат моќноста на нуклеарниот удар уште од 1964 година, стои во соопштението на француското министерство за одбрана кое во вторникот било испратено до медиумите. Франција покрај авионите нукларниот напад може да го изврши и преку проектилите од своите балистички подморници од класата Триумф.