Тенис
24. August 2022 - 19:10

Добротворниот турнир за Украина без Белорусинката Азаренка

Бенфика, Викторија Плзе и Макаби Хаифа се пласираа во групната фаза на Лигата на шампионите, по вечерашните реванши на кои португалскиот и чешкиот тим остварија победи, додека израелскиот клуб успеа да извлече 2:2 реми на преполната „Маракана“ во Белград, давајќи гол во 90. минута за 2:2 реми против Црвена звезда.
 
Звезда стигна до 2:0 водство во првото полувреме со головите на Пешиќ (27.) и Иваниќ (43.), пред гостите да добијат шанса да намалат во судиското продолжение од првото полувреме, кога беше досуден пенал. Хамзиза го утна пеналот, но Сундгрен ја смести топката во мрежата. Кога се сметаше дека ќе има продолженија,  Милан Павков во 90. минутa си постигна автогол.