Свет
9. October 2020 - 20:51

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

 Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 36.940.925 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.069.424 пациенти, а оздравеле 27.779.592 луѓе.

– Во последното деноноќие во Албанија направени се 932 теста, при што позитивен резултат е добиен кај 167 или 18 отсто од тестираните.Во исто време оздравени се 89 или вкупно 9.304, а починале двајца пациенти или 413. Во двете ковид болници хоспитализирани се 239 пациенти.

Од појавата на пандемијата до сега направени се 96.743 тестови, опасниот вирус е дијагностициран кај 15.066, додека активни на болеста се 5.349

– Рекорден број новозаразени со вирусот – 4.739, се регистрирани во Полска во изминатите 24 часа. Вкупниот број на лица заразени со вирусот сега е 116.338. Во последните 24 часа од Ковид-19 починаа 52 лица, така што вкупниот број на смртни случаи е 2.919.

– Во Русија се потврдени нови 12.126 случаи на коронавирус, што е најголем број на пациенти за еден ден од почетокот на пандемијата. Последен пат најголем број на пациенти биле регистрирани на 11 мај, кога биле потврдени 11.656 случаи. Во истиот период, починале 201 лице, а ова е петти пат бројот на смртни случаи од коронавирус да надмине 20. Од почетокот на пандемијата во Русија, еден милион и 272.238 лица се заразиле со вирусот, а 22.257 починале.

– Во Бразил, бројот на заразени лица се зголеми за 26.087 за 24 часа, објави Министерството за здравство. Уште 653 пациенти починале од последниот дел. Вкупно 5.028.444 позитивни беа потврдени во Бразил, а починаа скоро 149 илјади луѓе.

– Во Кина се потврдени се 21 нов случај на коронавирус, што е зголемување во споредба со претходниот ден кога беа регистрирани 10. За сите нови случаи се вели дека се увезени од странство. Бројот на асимптоматски случаи исто така се зголеми за 15, иако во Кина овие случаи не се вклучени во официјалната статистика. Од почетокот на пандемијата во Кина, 85.521 лице се разболеле, а 4.634 лица починале од вирусот.

– Трет ден по ред, во Чешка е забележан рекорден број на луѓе кои се заразени од новиот коронавирус за еден ден. Во последните 24 часа потврдени се 5.394 нови случаи. Од почетокот на пандемијата во Чешка, која има 10,7 милиони жители, вирусот погоди 100.757 лица и усмрти 869 лица.

– Во последните 24 часа во Германија, 11 лица починаа од вирусот, објави денес Институтот за инфективни болести Роберт Кох. Во истиот период, 4.516 нови случаи биле потврдени. Од почетокот на пандемијата, 314.660 лица се разболеле од вирусот, а вкупно починале 9.678 лица.

– Во Бугарија, бројот на заболени од коронавирус продолжи да расте за еден ден, а 516 нови случаи се потврдени, што е за 79 повеќе од претходниот ден. Според веб-страницата на бугарското Министерство за здравство, ова е најголем број на пациенти за еден ден од почетокот на пандемијата, а најголем број на заболени има во Софија и Пловдив. Седум лица починаа како резултат на вирусот, вкупно 880. Во моментов, 1.063 лица се во болница, од кои 56 се на интензивна нега. Според Министерството, проблем е недостатокот на здравствени работници, пред се медицински сестри, а многу од нив се заразиле со вирусот. Од почетокот на епидемијата во Бугарија на 8 март, 23.579 лица се заразиле со вирусот.

– Во Украина се потврдени 5.804 случаи на коронавирус, што е најголем број на случаи во еден ден досега, објави денеска Советот за национална безбедност. Во истиот период починале 89 лица. Поради последното зголемување на бројот на зарази, украинската влада донесе одлука за продолжување на мерката карантин за таа земја до крајот на октомври. Од почетокот на пандемијата, во Украина се разболеле 250.538 лица.

– Белгија во последните 24 часа забележа 5.728 нови случаи на инфекција со Ковид-19. Националниот центар за јавно здравје наведува дека ова е зголемување за 2.000 случаи во споредба со среда, 7 октомври, и дека просечниот број на заразени оваа недела (2916) е зголемен за 72 проценти во споредба со до претходната недела. Во последните 24 часа, Белгија исто така забележа 18 смртни случаи и 124 нови хоспитализации предизвикани од компликации поради Ковид-19. Во последните 14 дена, Белгија забележа повеќе од 280 инфекции на 100.000 жители.

– Во последните 24 часа во Хрватска е забележан нов рекорден број на новоинфицирани  – 457 и три смртни случаи. Според Националниот штаб за цивилна заштита, бројот на активни случаи денеска е 2.438. Меѓу нив има 385 пациенти и во болничко лекување, од кои 28 пациенти се на респиратор. До денеска, во Хрватска се регистрирани вкупно 19.446 лица заразени со новиот вирус, од кои 313 починаа, а вкупно 16,695 лица се опоравија, од кои 222 во последните 24 часа Во моментов има 11.729 лица во самоизолација.

– Бројот на новоинфицирани со вирусот во Швајцарија и Лихтенштајн скокна на 1.487, што е дневен рекорд, објави швајцарското Министерство за здравство. Досега се инфицирани 60.368 лица со коронавирус, а бројот на смртни случаи се искачи на 1.794, три повеќе отколку вчера. Во Швајцарија, првиот случај на коронавирус беше пријавен кон крајот на февруари. Во споредба со денешниот рекорден број на лица заразени со Ковид-19, претходниот максимум беше на 23 март, кога имаше 1.456 заразени, а најнизок беше на 1 јуни, кога се разболе само еден пациент.

-Тројца починати, 79 заразени и 61 излекуван од Ковид-19 се регистрирани во изминатие 24 часа во Косово. Според официјалните статистики на здравствените власти во Приштина, од почетокот на пандемијата во земјата се евидентирани 641 смртeн случаj, 16.050 заразени и 14.250 лица кои ја совладале болеста. Бројката на активни носители на вирусот моментно изнесува 1.159. Вчера се извршени 764, а од почетокот на пандемијата 73.340 тестирања со методот РТ-ПЦР.