Кошарка
8. January 2016 - 13:01

Дивац му ја „отвори“ вратата на Коби во Лејкерси?!

Екипата на ЛА Лејкерс гостуваше во Сакраменто каде за последен пат меч против „Кралевите“ одигра  Коби Брајант кој ја привршува богатата кариера. 

Ова беше можност од легедната на Лејкерси да се прости Владе Дивац кој одигра многу мечеви против Брајант во својата кариера. 
Малкумина знаат дека сегашниот генерален менаџер на Сакраменто, Владе Дивац беше трејдуван во Шарлот Хорнетс во замена за правата за тогаш 17-годишниот Коби. Зделката се случи во далечната 1996 година. 
Во четвртокот ноќта ѕвездата на Лејкерси постигна 28 поени и ја мина границата од 33000 поени.