Loading Video...
Свет
1. October 2021 - 16:41

Девет загинати во пожар во ковид болница во Романија, премиерот најави разрешувања

9 пациенти  загинаа во пожарот што утрово изби  во една од ковид болниците  во романскиот град Констанца. Жртвите биле на оддлеот за интензивна нега каде што избил поажрот, инаку трет смроносен пожар во романските болници за помалку од една година. Во болницата имало 113 пациенти и сите прежиевани се евакуирани. Снимките покажуваат очајнички обиди на пациенти и вработени да се спасат .

Пожарот и изгаснат но причината сеуште не е позната. Директорката на болницата, рече дека неколку недостатоци утврдени во јануари при проверка на електричните и грејните инсталации се поправени.

 Случајот се води како кривично дело повекекранто убиство изјави премеирот Флорин Кицу  и  соопшти дека  веке  потпишал наредба за разрешување на   претседателот на Национална агенција за управување со квалитетот во здравството,