Кошарка
30. October 2017 - 10:33

Детроит по ЛА Клиперс го совлада и шампионот Г.Стејт

 
Кошаркарите на Детроит Пистонс одлично се снаоѓаат на „западниот брег“ и по триумфот над ЛА Клиперс (прв пораз за оваа екипа) ноќеска го совладаа и шампионот Голден Стејт.
Првакот водеше во три четвртини од дуелот, но „клиповите“ вистински проработеа во последниот период кога го презедоа водството. Кај победникот Детроит пет играчи имаа двоцифрен број поени, додека триото Дјурант, Томсон и Кари постигнаа 84 од 107-те поени за Голден Стејт.
 
Резултати: 
Атланта - Милвоки 106:117,
Индијана - Сан Антонио 97:94,
Бруклин - Денвер 111:124, 
Шарлот - Орлнадо 120:113,
Сакраменто - Вашингтон 83:110,
Кливленд - Њујорк 95:114, 
Голден Стејт - Детроит 107:115.