Македонија
18. April 2016 - 16:19

Дестабилзиацијата на Македонија во корист на Грција за притисок за промена на името

Насилните протести во Битола поддржани од грчки националисти.  Нетпрес со слики открива учество на еден од најредовните демонстранти од СОлун кој учествува на насилните протести во грчкиот град. 54 годишниот Марвакис Атанисиос вчера е забележан на улиците во Битола како фотографира и учествува на протестото кој е организиран од лидерот на СДСМ Зоран Заев пишува Нетпрес.

Дека тој е во постојан контакт со лицата задолжени од Заев да организираат вандалски напади врз полицијата и институциите во Битола потврдуваат читатели за Нетпрес.

На синоќешните протести  таму беа повредени двајца полицајци по што им беше укажана лекарска помош. Граѓани испратиле и фотографии до Нетпресс на кои се гледа како Атанасиос е на ручек со организаторите на насилните протести во една битолска кафеана.

Според објавите на грчкиот граѓанин на Фејсбук порталот пишува дека може да се процени дека тој е поддржувач на политиките на поранешниот министер за финансии на Грција Јанис Варуфакис. Неговата профилна фотографија на фејсбук е од протестите во Шпанија во 2012 кога државата ја тресеа голем број насилни протести против мерките за штедење кога голем број демонстранти се судрија со полицијата . Од профилот на Марвакис Атанисиос се гледа и дека тој пројавува симпатии за ЛГБТ заедницата според фотографиите кои ги објавил до сега пишува НЕТПРЕС.