Кошарка
5. December 2017 - 8:56

Дерик Роуз сепак нема да се пензионира

 
Кошаркарот на Кливленд, Дерик Роуз ќе се врати на тренинзите со вицепрвакот во НБА лигата, иако неговата понатамошна кариера беше под знак на прашалник. 
 
Како што објави новинарот на „ЕСПН“ Адријан Војнаровски, плејмејкерот на Кливленд  се откажал од идејата да се пензионира, и дека дефинитивно и се враќа на кошарката. 
 
Роуз, чија кариера ја одбележаа бројни повреди,операции и макотрпни рехабилитациони процеси, најави повлекување од кошарката  откако се здоби со нова повреда, нецел месец од стартот на новата сезона.
 
Тој во тимот на Кливленд одигра само седум натпревари на кои забележа просек од 14,3 поени, 2,6 скокови и 1,7 асистенција.
 
Роуз како член на Чикаго во 2011 година стана најмладиот играч во НБА лигата кој го понесе признанието „МВП“, најкорисен играч.