Тенис
9. July 2015 - 11:28

Денеска на Вимблдон, полуфинални мечеви кај дамите

Неофицијалното "Светско првенство" во тенис, како го нарекуваат Гред слем турнирот во Вимблдон, влегува во најинтересниот дел.

 
Денеска на програмата се полуфиналните натпревари во женска конкуренција.
 
Први за место во финалето ќе играат, 13-носителка Агнешка Радванска од Полска која за противничка ќе ја има Гарбине Мугуза од Шпанија, за која ова е прво полуфинале на Гренд слем турнирите. Мечот ќе се игра од 14 часот по македонско време.
 
 
Веднаш пота, ќе следи вториот полуфинален дуел во кој 1-та носителка и светски рекет број, Американката, Серена Вилијамс и четвртата фаворитка во Лондон, Марија Шарапова од Русија. Овој меч за многумина е финале пред финалето.