Балкан
21. September 2022 - 9:52

Дендиас: Турција да го почитува меѓународното право и што поскоро да ѝ се врати на логиката

Нашиот одговор е дека Турција добро ќе биде да го почитува меѓународното право и што е можно поскоро да се врати во сферата на логиката, рече министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас од Њујорк, јави дописничката на МИА од Атина.    

Шефот на грчката дипломатија, во изјавата по обраќањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на генералната дебата на сесијата на Генералното собрание на ОН во Њујорк, истакна дека Турција е онаа која на Грција ѝ се заканува со војна, го инструментализира мигрантското прашање, додавајќи дека „Грција е европска земја која целосно ги почитува човековите права“.

-Земјата што го инструментализира мигранското прашање, ставајќи во опасност десетици илјади човечки животи, ја обвинува Грција дури и за злосторства против човештвото и тоа употребувајќи лажни податоци, на кои веќе е одговорено пред десет дена. Земјата која директно се заканува со војна, земјата која издаде „casus belli“, земјата која го оспорува грчкиот суверенитет на островите во Егејското Море, зборува за добрососедски односи. Земјата која окупира територии на странски земји, меѓу кои и на Република Кипар, зборува за условите на безбедност и разбирање во Источниот Медитеран.

Нашиот одговор е дека Турција добро ќе биде да го почитува меѓународното право и што е можно поскоро да се врати во сферата на логиката, рече Дендиас. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говорот на Генералното собрание на ОН во Њујорк, меѓу другото рече дека „Грција со незаконските и непромислени насилни враќања, го претвора Егејското Море во гробишта за бегалците“, но и дека очекува „Грција да ја остави настрана политиката на тензија и провокација и да ги послуша нивните повици за соработка и солидарност“.