Балкан
27. November 2019 - 8:14

Ден на жалост во Албанија за жртвите од земјотресот

– Владата на Албанија денеска, среда, 27 ноември, го прогласи за Ден на жалост поради жртвите во серијата земјотреси во кои загинаа најмалку 20 лица, а повеќе од 600 се повредени.

Знамињата на сите институции во Албанија денес ќе бидат спуштени на половина копје, а училиштата ќе бидат затворени.

Фудбалскиот сојуз на Албанија, исто така, ги откажа сите натпревари за оваа недела.

Претходно, претседателот на Косово Хашим Тачи го прогласи денешниот ден за Ден на жалост во земјата во чест на жртвите од земјотресите во Албанија, кои беа почувствувани речиси на целиот Балкан.