Спорт плус
9. December 2017 - 19:04

Дејан Георгиевски е првак во таеквондо

 
 
 
Дејан Георгиевски е новиот европски првак во таеквондо. Тој го освои златниот медал на ЕП во Софија во категоријата над 80 килограми. 
 
Георгиевски во првото коло го совлада Матео Милани (Италија), а во второто коло го совлада Сердар Јуксел од Турција.Во четвртфиналето Георгиевски бешеподобар од Германецот, Чем Унлусоја, со победата над Михајло Шелест од Украина во полуфиналето, веќеимаше обезбедено медал.
 
Сепак за медалот да биде со најголем сјат (златен) Георгиевски се погрижи во диналето по одлична борба да го совлда Русинот, Јури Кириченко, и да се искачи на највисокото место на пиедесталот.
 
Ова е најголемиот успех во историјата на македонското таеквондо, спорт кој е дел од семејството на Летните олимписки игри.
 
Дејан Георгиевски на ранг-листата на Светската таеквондо федерација е на 120.место, но сигурно по оваа европска титула многу ќе напредува и на оваа листа, а тоа ќе биде и многу поблиску до настап на Летните Олимписки игри во Токио во 2020 година.