Loading Video...
Кошарка
27. February 2021 - 15:47

Дефанзифците му донесоа победа на Сити во дуелот со Вест Хем

 
 
Во дерби дуелот од 26.коло во англиската Премиер лига, водечкиот тим на табелата Манчестер Сити го совлада четврто рангираниот Вест Хем со 2-1
 
Домаќините поведоа во 30.минута со голот на Португалецот, Рубенс  Дијас  , а во финишот на првиот дел односно 43-минута Антонио  го израмни резултатот на 1:1. 
 
Во вториот дел односно 68-минута Јон Стоунс се запиша во листата на стрелци постигнувајќи го вториот водено и победнички гол за Сити. 
 
Со оваа победа и новите освоени бодови, вкупно 62, Манчестер Сити сега има 13 бода повеќе од конкурентите Манчестер Јунајтед и Лестер кои се на второто и третото место, додека Вест Хем остана на четвртата позиција со 45 бодови.