Фудбал
13. November 2016 - 9:46

„Црвената фурија“ пресилна за Македонија

Македонската фудбалска репрезентација го претрпе четвртиот пораз во квалификациите за Светското првенство 2018. Синоќа во Гранада, избраниците на селекторот Игор Ангеловски се поразени од фаворитот Шпанија со убедливи 4:0.
 
До победата „црвената фурија“ дојде со головите на Дарко Велковски (автогол), Виктор Витоло, Начо Монреал и Ариц Адуриз.
 
Убедливи победи во Г групата остварија и селекциите на Италија и Израел.
 
Постиганти резултати во 4.коло:
 
Шпанија – Македонија 4:0,
Лихтенштајн – Италија 0:4 и 
Албанија – Израел 0:3.
 
Табела: Шпанија 10 бодови, Италија 10, Израел 9, Албанија 6, Македонија 0, Лихтенштајн 0.