Балкан
15. May 2019 - 10:05

Членови на Рубикон со бои ја нападнаа резиденцијата на американскиот амбасадор во Атина

Членови на групата Рубикон околу четири часот утрово со бои ја нападнаа резиденцијата на амбасадорот на САД во Атина, а преку текст и видео објавени на анархистички сајт, ја презедоа одговорноста со објаснување дека нападот е во знак на протест за Димитрис Куфодинас, терористот осуден на доживотна затворска казна, кој штрајкува со глад, јави дописничката на МИА од Атина.

Според видеото кое го објавија членовите на анархистичката група Рубикон, со неколку мотори пристигнуваат пред резиденцијата на американскиот амбасадор, фрлаат бои врз надворешните ѕидови, а 20 секунди подоцна со голема брзина се оддалечуваат од местото.

Грчката полиција приведе девет лица.

Преку објавениот текст на анархистички сајт, ја презедоа одговорноста и објаснија дека причината е барањето за добивање дозвола за излез од затвор на Димитрис Куфодинас, лидерот на терористичката организација 17 Ноември, кој од втори мај штрајкува со глад.

За инцидентот реагираа американскиот амбасадор во Атина, преку Твитер и Министерството за надворешни работи на Грција, преку официјално соопштение.