Балкан
25. March 2020 - 9:07

Четврта жртва на Ковид-19 во Србија

Српскиот министер за здравство Златибор Лончар денеска изјави дека 65-годишна жена од Ниш починала од последици од новиот коронавирус.

Тој додаде дека таа е четврта жртва од Ковид-19 во Србија.

– Таа беше нерегулиран дијабетичар и беше на респиратор од 21 март. Лекарите направија се, но не успеаја да и помогнат, посочи Лончар.

Тој уште еднаш апелираше до граѓаните да останат во своите домови.

Лончар истакна и дека досега на респиратори се 21 човек, а двете заразени бебиња се во добра здраствена состојба.