Кошарка
12. August 2017 - 15:12

Четврта рунда во предквалификациите за Светското кошаркарско првенство 2018

 
 
 
 
 Во претквалификациите за Светското кошаркарско првенство кое следната 2018 година ќе се одржи во Кина, денеска на програмата се натпреварите од 4.коло во европската зона. 
 
Секако за нас најинтересен ќе биде мечот во Скопје, каде репрезентацијата на Мкедонија ќе го пречека Косово. Во ова коло, а во рамките на Ц групата слободна е селекцијата на Естонија кој со максимални 4 бода е лидер на табелата, пред Косово кој има 3 и Македонија со 2 бода. 
 
Во групата А група: Словачка е домаќин на Босна и Херцеговина, а кај Шведска гостува Ерменија. 
Табела: БиХ 5 бодови, Ерменија 5, Шведска 4, Словачка 4.
 
Австрија - Албанија е еденствениот меч до Б група, во која лидерот на табела селекцијата на Холандија е слободна Табела: Холандија 4, Австрија 3, Албанија 2.
 
Дерби ќе се игра и во Д група во коа Белорусија која е второ пласирана ја пречекува Бугарија која е на првото место. 
 
Бугарите имаат 4, додека Белорусите еден помалку (3), а  Португалија која е слободна во ова коло има 2 бода.