Балкан
13. July 2016 - 12:10

Четворица загинати во несреќата кај Лезбос

Грчките власти досега пронајдоа тела на четири лица, меѓу кои две деца, кои се удавиле по превртувањето на чамец со мигранти во близина на островот Лезбос.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, грчката крајбрежна стража соопшти дека се пронајдени телата на едно девојче, едно момче, на маж и жена, додека шест преживеани се извлечени од морето.

Мигрантите се наоѓале во гумен чамец со уште девет други лица и патувале кон Лезбос од турскиот брег.

Во спасувачката операција учествувале бродови на грчката крајбрежна стража и на Фронтекс.

Островот Лезбос е главна влезна точка за стотици илјади мигранти и бегалци чија крајна цел е западна Европа. Сепак, нивниот број секојдневно се намалува, поради договорот за нивно запирање меѓу ЕУ  и Турција, потпишан во март годинава.