Свет
13. September 2015 - 9:27

Четворица пожарникари настрадаа во гаснење на шумските пожари во Калифорнија

Четворица пожарникари настрадаа во гасење на шумските пожари во округот Лејк, во американската сојузна држава Калифорнија, информираа британските медиуми, повикувајќи се на телевизијата Си-Ен-Ен.

Пожарот на планината Сиера Невада, што многу брзо се прошири, проголта неколку куќи и им се заканува на уште над 6.500 други. Само за три часа површината што беше зафатена од стихијата достигна 160 хектари.

Властите во округот издале наредба за задолжителна евакуација на жителите на загрознеите реони.

Гувернерот на Калифорнија прогласи вонредна состојба во окрузите Амадор и Калаверас, што ќе овозможи во борбата со огнената стихија да бидат доделни дополнителни средства и сили.

Во моментов со огнот се борат 3.300 пожарникари, 178 пожарникарски машини и 16 хеликоптери.

Од реонот на несреќата веќе се евакуирани 3.000 лица. Илјадници домаќинства истанаа без електрична енергија.