Балкан
11. January 2019 - 12:30

Бурен дочек за Меркел во Атина: Група демонстранти го пробија кордонот, полицијата употреби солзавец

Грчката полиција вчера фрлила солзавци на мала група активисти од левицата кои протестираа поради посетата на германската канцеларка Ангела Меркел во Атина. 
 
Се уште нема информации за уапсени или повредени.
 
Голем број Грци ја обвинуваат Меркел за мерките за штедење кои доведоа до големи долгови и пад на животниот стандард.