Фудбал
16. May 2020 - 8:59

Бундеслигата се враќа денес

 

Германската Бундеслига денеска се враќа со шест возбудливи судири, меѓу кои се издвојува Рурското дерби меѓу Борусија Дортмунд и Шалке 04.

Ова се случува во позадината на суспендираните првенства во Франција, Холандија и Белгија, неизвесноста за тоа што ќе се случи во англиската Премиер лига, а во Италија и Шпанија сè уште размислуваат за опциите за догрување на сезоната.

Многу се зборува за тоа зошто во Германија први го обновија првенството за време на пандемијата од коронавирус. Земјата беше сериозно погодена од инфекцијата, но беше подготвена. Уникатно ниски стапки на смртност за Западна Европа и екстремно високи стапки на оздравени лица се регистрирани во Германија. Првиот случај на заразен со коронавирус беше регистриран 11 дена пред Италија, но не беше дозволено да се стигне до трагедија. Во април се зборуваше за олабавување на мерките и логично беше да следи враќање на спортот и фудбалот.

Клубовите во Бундеслигата се сериозно погодени од недостаток на натпревари, бидејќи тие генерално се потпираат многу на навивачите отколку на богатите сопственици или корпорации. Некои се спасија од нетрадиционални промоции, како што се продажба на билети за непостоечки натпревари. Германската фудбалска лига формираше фонд на солидарност од 20 милиони евра, кој го надополнија учесниците во Лигата на шампионите и самата организација. Кон средината на април, авторитетото издание „Кикер“ излезе со материјал дека четири клуба ќе банкротираат, ако првенството не се обнови во рок од еден месец. Економската страна на Бундеслигата исто така не треба да се потценува.

Во клубовите се вработени 250.000 луѓе, вклучително и нивни вработени, играчи и други луѓе вклучени во организацијата. Во помалите градови, клубовите понекогаш се водечки работодавач. Директорот на германската фудбалска лига, Кристијан Сејферт, кој работи од денот на прекинување на првенството на 13 март, стана архитект на крајот на Бундеслигата. Тој вклучи многу лекари и вирусолози во работна група која подготви специјален протокол и на крајот успеа да ја убеди владата дека продолжувањето на сезоната нема да биде ризично.

Секако, натпреварите ќе бидат без публика, а на стадионите ќе можат да присуствуваат не повеќе од 322 лица кои ќе бидат учесници или поврзани со организирање на настанот. Многу од познатите ритуали како што се ракувања и тимски фотографии се откажани.

Календарот предвидува сезоната да се игра во неделен циклус со две меѓу рунди. Целиот свет ќе погледне подалеку од Белорусија до Германија, а евентуалниот успех на Бундеслигата ќе инспирира надеж во останатите земји.

Програма за денот:
 
Од 15,30 часот
 
Аугсбург – Волфсбург Борусија Дортмунд – Шалке 04 Фортуна Дизелдорф – Падерборн Хофенхајм – Херта Берлин
 
РБ Лајпциг – Фрајбург
 
Од 18,30 часот
 
Ајнтрахт Франкфурт – Борусија Менхенгабах
 
Програма за 17 мај:
 
Од 15.30 часот
ФК Келн – Мајнц 05
 
Од 18.00 часот
Унион Берлин – Баерн Минхен