Фудбал
5. April 2017 - 8:46

Бундес лига: Баерн поразен од Хофенхајм

Екипата на Баерн Минхен загуби синоќа на гостувањето кај Хофенхајм во натпревар од 27.коло од Бундес лигата. Единствениот гол за победничката екипа Андреј Крамариќ во 21.минута. Ова за Баерн е втор пораз, колку што има и Хофенхајм, но има 12 нерешени резултат, а Баерн пет.
Резултати на вчера одиграните дуели од 27.коло: Хофенхајм – Баерн 1:0, Вердер – Шалке 3:0, Борусија Дортмунд – Хамбургер 3:0 и Келн – Ајнтрахт 1:0.
Вечерва се играат дуелите: Аугсбург – Инглоштат, Дармштат – Баер Леверкузен, Мајнц – Лајпциг, Борусија Менхенгладбах – Херта и Волфсбург – Фрајбург.
Табела: Баерн 65 бодови, Лајпциг 52, Хофенхајм 51, Борусија Дортмунд 50, Келн 40, Херта 40, Ајнтрахт 37,...