Кошарка
25. March 2017 - 13:58

Букер со 70 поени ја одбележа ноќта во НБА лигата

Девин Букер постигна неверојатни 70 поени за Феникс на гостувањето кај Бостон, но и тоа не беше доволно неговиот тим да го избегне поразот од второпласираниот тим на Истокот.
 
Воедно, 20-годишниот Букер не најмладиот НБА играч со толку постигнати поени и само шести кошаркар во лигата со дадени 70 или повеќе поени на еден меч.
 
Резултати на десетте натпревари од НБА лигата одиграни ноќеска:
 
Шарлот – Кливленд 105:112,
Индијана – Денвер 117:125,
Орландо – Детроит 115:87,
Вашингтон – Бруклин 129:108,
Бостон – Феникс 130:120,
Чикаго – Филаделфија 107:117,
Хјустон – Њу Орлеанс 117:107, 
Милвоки – Атланта 100:97, 
Голден Стејт – Сакраменто 114:100,
ЛА Лејкерс – Минесота 130:119 (по продолжение).
 
Пласман Западна конференција: Голден Стејт 58-14, Сан Антонио 55-16, Хјустон 50-22, Јута 44-28, ЛА Клиперс 43-30, Оклахома Сити 41-30, Мемфис 40-32, Денвер 35-37,...
 
Пласман Источна конференција: Кливленд 47-24 (победи-порази), Бостон 47-26, Вашингтон 44-28, Торонто 43-29, Атланта 37-35, Милвоки 37-35, Индијана 36-35, Мајами 35-37,...