Свет
25. August 2016 - 20:17

Бројот на жртвите од земјотресот во Италија достигна 250 лица

Најмалку 250 лица загинаа во земјотресот во централна Италија, соопшти Имаколата Постиљоне, шефицата на службата за цивилна заштита, на прес-конференција во Рим денеска попладне.

Хоспитализирани се 365 повредени.

Повеќето од загинатите се туристи, вклучувајќи и странци.

Градоначалникот на Амалтриче денеска изрази стравување дека под урнатините на хотелот „Рома" се наоѓаат телата на 15 до 20 туристи.

Според последните податоци на властите, спасувачките екипи извадиле живи 215 лица од под урнатините. Во спасувачките работи се ангажирани над илјада полицајци, 1060 пожарникари, 400 војници, на кои им се придружија повеќе од 3.000 волонтери, пренесе ТАСС.

Шефот на националната служба за цивилна заштита Фабрицио Курчио изјави дека бројот на загинатите сега може да го надмине бројот на загинатите во земјотресот во градот Аквила во 2009 година, кога загинаа 309 луѓе.