Свет
27. December 2020 - 15:10

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 80 милиони

Бројот на лица заразени со коронавирусот во светот денес надмина 80 милиони, соопшти Универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Во светот, моментално се заразени 80.027.056 лица, починале 1.753.313 лица, а 45.145.454 се опоравиле.

Најголем број на заразени – 18,771,885 е регистриран во САД. Досега, 330.345 лица починаа од инфекција во оваа земја.

На второ место според бројот на заразени е Индија – 10.169.118, а починале 147.343 лица.

По Индија, следува Бразил по бројот на заразени со 7.448.560 заразени, но бројот на смртни случаи е 190.488, објави ТАСС.

Русија е на четвртото место со 3.021,964 заразени лица. Во Русија починале 54.226 лица како резултат на инфекцијата, додека повеќе од 2,42 милиони луѓе се опоравиле.