Свет
7. February 2020 - 10:07

Бројот на заболени од коронавирус на крузерот во Јапонија се зголеми на 61

Бројот на патници заразени од коронавирус кои се наоѓаат на крузерот закотвен во Јапонија се зголеми на 61. Стотици патници се затворени во своите кабини, а тестирањето продолжува.

„Последните тестови направени кај 273 лица кои покажувале симптоми или биле во близок контакт со лица кои имале симптоми на вирусот покажуваат дека 61 лице е заразено“, соопшти јапонското Министерство за здравство.

Доколку се појават симптоми и кај други лица, ќе се направат нови тестови.

Пациентите ќе бидат префрлени во болниците во Токио и во соседните градови.

Крузерот „Дајмонд Принцес“ со околу 3.700 патници е закотвен во јапонското пристаниште Јокохома и е во двонеделен карантин откако е откриено дека има заразени патници со коронавирус, соопштија здравствените власти во Јапонија.