Ракомет
22. January 2023 - 20:08

Бразил не успеа да го изненади Исланд

Ракометарите на Бразил не успеаја да слават против селекцијата на Исланд на СП во ракомет иако имаа добра предност од 4 погодоци по првиот дел. 

Во второто Исланд се разигра и на крајот се радуваше на победата од 39-37 во извонредно ефикасен меч. 
Најефикасни кај Исланд беа Елисон со девет и Кристјансон со осум голови, додека на спротивната страна Дупуа постигна седум погодоци.
СЕпак оваа победа на Исланд беше недоволна за влез во четвртфиналето, сега „рибарите“ се надеваат на пораз на Португалија во пресметката со Шведска за го освојат третото место во групата и да играат олимписки квалификации.