Спорт плус
6. October 2019 - 9:37

Братот на Валентино Роси триумфираше во Тајланд

Братот на Валентино Роси, Лука Марини, победи на трката во Тајланд во Мото2 конкуренцијата со тимот на Калекс.

Италијанецот го презеде водството пред да се преполови трката и забележа втора последователна победа во Тајланд за тимот на „Докторот“.
Успехот на младиот пилот е прв по Малезија во 2018 година.

Марини успеа да напредува и за една позиција во генералниот пласман, каде сега е шести.

Алекс Маркез, кој заврши на петтото место денес, останува лидер.

Битката за второто место на „Бурирам“ ја спечали Бред Биндер со КТМ.