Ф1
18. July 2015 - 10:06

Ботас го менува Раиконен во Ферари!

Од тимот на Ферари објавија дека пилотот на Вилијамс, Валтери Ботас ќе мине во италијанскиот тим. 

Ферари ќе мора за овој трансфер да плати 12 милиони долари. 
Ова воедно би значело и крај на кариерата на Финецот Раиконен кој изјави дека доколку не вози за Ферари тогаш нема да продолжи да се натпреварува во шампионатот.