Свет
8. November 2016 - 12:46

Борис Џонсон во Прага ќе разговара за последиците од Брегзит

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон в петок ќе пристигне во Прага на средба со неговиот чешки колега Лубомир Заоралек со кого ќе разговара за последиците од британската одлука за заминување од Европската унија (ЕУ), соопштија од чешкото Министерство за надворешни работи, јави дописникот на МИА.

Ова е прва посета на британски политички претставник по одлуката за т.н Брегзит.

Џонсон, пред Референдумот се залагаше за излез на Лондон од ЕУ. 
Чешка, при разговорите кои се водат меѓу претставниците на Унијата и Британија постојано става акцент на тоа, нејзините граѓани и покрај Брегзитот на британскиот пазар на трудот да имаат исти права како и Британците.

Претседателот на чешката Влада Бохуслав Соботка реагираше во врска со зачестените напади на странци од средна и источна Европа во Британија, потенцирајќи дека тоа не смее да се повтори.