Loading Video...
Фудбал
23. September 2020 - 18:30

Борец елиминиран од Купот на Македонија, останатите фаворити обезбедија пласман во 1/8 финалето

Екипата на велешки Борец е единствената од фаворитите која не успеја да ја мине првата рунда во фудбалскиот Куп на Македонија. 

 
Останатите екипи кои ја имаа улогата на фаворит се пласираа во осминафиналната рунда. 
 
Резултати од 1/16 финалето во Купот на Македонија
 
денеска 
СИЛЕКС – ЛАБУНИШТА 3 – 0 
МАКЕДОНИЈА ЃП – ПОБЕДА   5-4 пен (0-0)
ПЕЛИСТЕР – ЉУБОТЕН 4 – 0 
*КАМЕНИЦА САСА – БОРЕЦ    5-3 пен (2-2)
ГОСТИВАР – ТИКВЕШ 5 – 0 
ВЛАЗЕРИМИ – РАБОТНИЧКИ  3-4 пен (0-0)
ВЕЛЕШТА – КОЖУФ 1 – 2 
СЛОГА ВИНИЦА – ШКУПИ 1 – 2 
РОСОМАН – БЕЛАСИЦА 1 – 5 
ОХРИД ЛИХНИДОС – РЕНОВА 0 – 4 
КИТ ГО – СКОПЈЕ  (натпреварот започна од 18 часот
Вчера  
ВАРДАР ФОРИНО - ВАРДАР СКОПЈЕ 8-7 пенали (2-2)
 
• Осминафиналните дуели ќе се одиграат на 21.октомври, а во нив ќе се приклучат и минатогодишните полуфиналисти Шкендија, Академија Пандев, Брегалница и Струга Трим Љум кои ја прескокнаа првата рунда.