Балкан
13. January 2020 - 10:29

Без резултат спасувачката акција на грчката крајбрежна служба по бродската несреќа со бегалци и мигранти во Јонското Море

Нема резултати од вчерашните обиди на грчката крајбрежна служба за пронаоѓање и спасување на бегалци и мигранти по превртениот брод во саботата во близина на грчкиот остров Пакси во Јонското Море, јави дописничката на МИА од Атина.

Во несреќата животот го загубија 12 бегалци и мигранти, спасени беа 21, а бројот на лица што се превезувале во бродот што од грчкото тргнал кон италијанското крајбрежје е непознат, поради што и крајбрежната служба на Грција продолжи со спасувачката акција.