Здравје
31. January 2017 - 10:39

Бенифиции кои ги има лукот - Помага во доста необични нешта

Во народната медицина, лукот е задолжителн, и луѓе велат дека тоа им помага во доста необични нешта.
Поради докажани позитивни ефекти врз целокупното здравје, сигурно е препорачливо да се консумира секојдневно лук.
 
Меѓу другото помага во работата на црниот дроб, ги чисти артериите и крвта и го зголемува имунитетот, помага при проблеми со дишењето, и некои луѓе велат дури и им помага во лекување на ќелавост.
 
 
 
Античките Египќани  редовно џвакале лук, што е одлична идеја, бидејќи клучна состојка во овој вид на храна е алицин, кој губи поголемиот дел од истиот, кога термичка се обработува.
 
За да го добиете најдоброто од лук, тоа е препорачливо да го исечкате, почекајте 15 минути за да се активира алицин, а потоа се јадате. Ако не ви пречи мирисот, се меша со малку маслиново масло и магдонос.
 
Многу луѓе ставаат лук под перница, бидејќи, наводно, го подобрува квалитетот на спиењето.А некои го носат во џеб како амајлија дека ќе ги спаси од лоша среќа.