Loading Video...
Свет
2. December 2017 - 16:59

Белград демантира дека е укината потерницата по косовскиот премиер Харадинај

Мегународната потерница по косовксиот премиер Рамуш Харадинај  распишана од Интерпол  на барање на Србија не е укината. Таа сеуште е на сила соопшти српското министерство за правда по повод информацијата од косовското министерство за правда дека Харадинај повеќе  не е на листата на лица по кои трага Интерпол. . Белград го бара под обвинение  за воени злосторства извршени за време на конфликот на Косово.