Здравје
18. January 2016 - 15:45

Банана подготвена на овој начин го топи салото на стомакот

За среќа, банана е убаво да се јаде, дури и кога сте на диета, бидејќи ова овошје содржи големо количество на калиум, кое овозможува исфрлање на вишокот на водата од организмот.
 
Исто така, бананите го забрзуваат и метаболизмот, особена ако ги комбинирате со спанаќ или ленено семе.
 
Доколку сакате да се ослободите од салото на стомакот, ви предлагаме да го подготвите овој вкусен еликсир за кој велат дека е успешен.
 
Состојки кои ви се потребни:
 
- 1 банана
- 1 портокал
- 1/2 чаша ниско-масен јогурт
- 1 лажичка кокосово масло
- 1/4 лажичка мелен ѓумбир
- 2 лажици ленено семе
- 2 лажици "whey" протеин, односно протеин од сурутка
 
Едноставно измешајте ги овие состојки па ставете ги во блендер. Испасирајте ги и ќе добиете вкусен напиток. Пијте го овој сок на празен стомак, откако ќе се напиете една чаша млака вода.