Фудбал
20. May 2017 - 18:33

Баерн со нова титула во Бундес лигата

Екипата на Баерн ја освои 26.та шампионска титула во Бундес лигата. Во натпреварот од последното 34.коло Баерн со победа над Фрајбург ја „завери“ шампионската титула. Во натпреварот за опстанок Хамбургер во директниот дуел го победи Волфсбург, кој ќе мора да игра во баражот за опстанок. 
 
Резултати на натпреварите од 34.то последно коло:
Баерн – Фрајбург 4:1,
Борусија Дортмунд – Вердер 4:3,
Келн – Мајнц 2:0,
Ајнтрахт – Лајпциг 2:2,
Хамбургер – Волфсбург 2:1,
Херта – Баер Леверкузен 2:6,
Хофенхајм – Аугсбург 0:0,
Инглоштат – Шалке 1:1 и
Борусија Менхенгладбах – Дармштат 2:2. 
 
Конечна табела: Баерн 82 бода, Лајпциг 67, Борусија Д. 64, Хохенхајм 62, Келн 49, Херта 49, Фрајбург 48, Вердер 45, Борусија М. 45, Шалке 43, Ајнтрахт 42, Баер Л. 41, Аугсбург 38, Хамбургер 38, Мајнц 37, Волфсбург 37, Инглоштат 32, Дармштат 25.
Во Лигата на шампионите ќе играат: Баерн (шампион), Лајпциг, Борусија Д., додека Хофенхајм ќе игра во квалификациите од ЛШ.
Во Лига Европа ќе играат: Келн и Херта (квалификации).
Од лигата испаднаа: Инглоштат и Дармштат, додека Волфсбург ќе игра бараж за останување во Бундес лигата.