Свет
25. February 2017 - 10:58

Авганистан: При напад на припадници на ИД загинаа 11 лица

Најмалку 10 припадници на авганистанската полиција и сопругата на полициски командант загинаа при напад на екстремистите од Исламската држава во северната провинција Зивзајн, соопшти денеска гувернерот на провинцијата Мохамад Реза Гахори.

Гахори наведе дека авганистанските полицајци се пресретнале со припадниците на ИД на излез од џамија, додека сопругата на командантот слушнала дека нејзиниот сопруг е повреден и отишла на лице место каде и таа загинала