Балкан
29. јуни 2016 - 12:27

Атина го осуди нападот на аеродромот во Истанбул

Го изразуваме нашиот гнев и згрозеност и недвосмислена осуда на вчерашниот смртоносен терористички напад на аеродромот во Истанбул, што резултираше со трагична смрт на десетици невини луѓе, соопшти денеска грчкото Министерство за надворешни работи.

Како што јавин дописникот на МИА од Атина, во соопштението исто така се изразува сочувство до „пријателскиот турски народ и семејствата на жртвите“, како и желби за брзо закрепнување на повредените.

- Веднаш по експлозиите, единица од Генерален конзулат во Истанбул отиде до аеродромот и под постојана конзуларна помош до раните утрински часови им помагаше на грчките државјани кои биле на аеродромот и им обезбеди транспорт до хотелите во Истанбул. Од утрово, генералниот конзулат ги спроведува сите неопходни активности за олеснување на враќањето на грчките граѓани. Не постои индикација или информации дека има Грци меѓу жртвите или повредените“, информира грчкото Министерство.