Фудбал
14. December 2020 - 8:59

Артета по поразот од Барнли: Арсенал целосно доминираше пред да биде исклучен Џака

Тренерот на Арсенал, Микел Артета се огласи по поразот (0:1) од Барнли синоќа во мечот 13. коло во Премиер лигата.

– Ние целосно доминиравме од самиот почеток до исклучувањето на Гранит Џака. Создадовме шанси, притиснавме – расположението на играчите беше неверојатно. Игравме навистина добро. Тимот гори од желба и, веројатно, дури и премногу, бидејќи во клучните моменти ја преминавме границата и заработивме исклучување. Сакајќи премногу, мислам дека фудбалерите се неверојатно посветени на својата кауза, изјави Артета.

Што се однесува до црвениот картон, знаеме дека ова е недозволиво. Во позиција во која се наоѓаме сега, ова е уште понеприфатливо.

– Треба да постигнуваме голови. Тоа е она што ни недостасува, додаде предводникот на Арсенал на кого му се заканува отказ по слабите резултати во домашното првенство. Лондонци ги загубија последните четири натпревари на домашен терен во Премиер лигата – нешто што не се случило од декември 1959 година.