Loading Video...
Кошарка
1. August 2021 - 13:52

Аргентина последен патник во четвртфиналето

Со убедливата победа 97-77 над домаќинот Јапонија, кошаркарите на Аргентина се последните кои обебедија пласман во четвртфиналето на машкиот кошаркарски турнир. 
 
„Гаучосите“ го освоија третото место во Ц групата во која Словенија во бидтаката за првото беше подобра од Шпанија со 95-87. 
 
Така во четвртфиналето закажано за – вторник (3 август) ќе играат: Италија – Франција, Словенија – Германија, Австралија – Аргентина и во дербито Шпанија – САД.