2. September 2016 - 8:56

Аргентина подобра од Уругвај

Репрезентацијата на Аргентина ноќеска постигна минимална победа од 1:0 над Уругвај и го презеде првото место во групата од квалификациите на Јужна Америка за Светското првенство во Русија. Стрелец на единствениот гол беше Лионел Меси во 43.минута, а неговата репрезентација целото второ полувреме играше со играч помалку бидејќи во 45+2 минута беше исклучен (втор жолт картон) Паоло Дибала.

Ова за Аргентина беше четврта победа во низа, а по двата нерешени резултати триумф оствари и олимпискиот шампион Бразил и тоа на гостувањето кај Еквадор. „Кариоките“ славеа со 3:0. Стрелци на головите беа: Нејмар (72.минута) и Габриел Жезус (87 и 90+2 минута).