Тенис
24. January 2019 - 15:48

АО: Ништо од чешко финале кај дамите

Наоми Осака ќе игра против Петра Квитова во финалето на Австралија опен, откако во второто полу-финале ја победи Каролина Плишкова со 6/2, 4/6, 6/4.

Јапонката продолжи со брилијантните изданија и успеа да стигне до своето второ гренд-слем финале, откако лани ја освои титулата на Ју-Ес опен.

Мечот на арената „Род Лејвер“ се одигра со затворен покрив бидејќи температурата на воздухот во Мелбурн изнесуваше 42 степени Целзиусови.