Тенис
25. January 2019 - 12:34

АО: Фуриозна победа на Ѓоковиќ против Пуј

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, на импресивен начин избори пласман во финалето на Австралија опен. Српскиот тенисер во полуфиналето го збриша од теренот Лука Пиу за само 85 минути игра. Ѓоковиќ на тенисерот од Франција му препушти само четири гема, по два во вториот и третиот сет (6/0, 6/2, 6/2).

Ѓоковиќ го одигра најдобриот меч во досегашниот тек од турнирот, а во тоа му помогна и Пуи, кој делуваше преплашено и нервозно на теренот.

Дека, шесткратниот победник во Мелбурн има намера експресно да ја заврши работата најави во првиот сет, кој со нула го доби за само 23 минути.