Свет
10. December 2015 - 11:14

Анонимуси го хакираа сајтот на јапонскиот премиер

Хакерската група Анонимуси соопшти дека го хакирала официјалниот сајт на јапонскиот премиер Шинзо Абе, во знак на протест против плановите на Јапонија за лов на китови. 

Шефот на Кабинетот на премиерот, Јошихиде Суга на конференција за печат во Токио изјави дека на сајтот на Абе од рано изутрина не може да се пристапи и дека полицијата спроведува истрага, јавија јапонските медиуми.

Суга потврди дека Анонимуси на Твитер објавиле порака во која ја преземаат одговорноста за хакирањето на сајтот, но додаде дека полицијата се уште не потврдила дека хакерската група е главно осомничена. 

Во една од пораките на Твитер, објавена пред девет часа, Анонимуси ја критикуваат Јапонија поради лов на китови и предупредуваат дека сајтот на Абе ќе биде блокиран. 

Наспроти протестите на организациите кои се борат против ловот на китови, Јапонија повторно ја започна сезоната за лов на овие животни на Антартикот, за која наведуваат дека се спроведува со истражувачки цели.